Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Tradycje bożonarodzeniowe w USA | Tradycyjne potrawy wigilijne

Święta w krajach anglojęzycznych

Podczas gdy w Polsce jednym z najbardziej znanych wigilijnych dań jest smażony karp, to już w trakcie wieczerzy wigilijnej w Niemczech najczęściej jada się gęś z kapustą. Jeszcze bardziej rozmaite potrawy serwowane są 24 grudnia w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Tam obchodzenie świąt Bożego Narodzenia również wiąże się z wieloma ciekawymi zwyczajami i obrzędami.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obchodzą święta Bożego Narodzenia na różne sposoby, chociaż trzeba wiedzieć, że świętowanie trwa tu nieco krótko (nie ma bowiem drugiego dnia świąt). Przygotowania do świątecznej kolacji w USA rozpoczynają się na ogół na kilka tygodni wcześniej. Dość ważnym momentem wydaje się być Święto Dziękczynienia, przypadające w ostatni czwartek listopada, gdyż wówczas rozpoczyna się czas świątecznych zakupów.

Święta Bożego Narodzenia w USA są bardzo rodzinne, dlatego wielu mieszkańców ten czas spędza w gronie przyjaciół oraz krewnych. Na ogół świąteczne dni płyną na rozpakowywaniu prezentów, wspólnych rozmowach, a także na śpiewaniu kolęd. Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad. Wówczas na stole pojawiają się takie dania, jak: pieczony indyk z farszem, sos borówkowy, zapiekanka z fasoli, sałatki ziemniaczane oraz pieczone warzywa. Na deser jada się natomiast serniki.

Amerykanie na ogół nie przygotowują czerwonego barszczu z uszkami, tradycyjnej kutii czy smażonego karpia. Co więcej, w trakcie świątecznej kolacji w USA niewiele osób dzieli się opłatkiem, gdyż zwyczaj jest ten po prostu mało znany. Nie chadza się także na uroczystą pasterkę.

Jeszcze inaczej wygląda kolacja wigilijna w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy na ogół spędzają święta nieco mniej rodzinnie. Chociaż wielu mieszkańców zostaje w tym okresie w domu i przyjmuje gości, to jednak bardzo powszechne jest także wybieranie innych sposobów na spędzenie świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy w tym okresie wybierają wizyty w pubach, aby spotkać się ze znajomymi, jeszcze inni decydują się na kilkudniowy wyjazd i odpoczynek.

Wigilia w Wielkiej Brytanii jest nazywana “Sowans Night”. W tym wyjątkowym dniu dość znanym zwyczajem jest palenie gałęzi jarzębiny, co ma symbolizować odrzucenie złych uczuć, które żywimy do innych osób. Co więcej, dzień 24 grudnia dla wielu Brytyjczyków nie jest dniem, w którym zasiada się do uroczystej kolacji, ale ostatnim etapem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

We Wielkiej Brytanii uroczysty obiad lub kolacja ma miejsce dopiero w pierwszym dniu świąt. Wówczas nas stołach pojawiają się takie dania, jak: indyk pieczony z chlebem owsianym, niekiedy jada się także łososia, placki z mięsem mielonym oraz paszteciki. Na deser podaje się natomiast klasyczny pudding, a w niektórych regionach jada się też owsiane ciasteczka.