Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Karp na Boże Narodzenie | Tradycyjne potrawy wigilijne

Ryby na Boże Narodzenie

Chociaż dla zdecydowanej większości osób za najważniejsze potrawy wigilijne uchodzą dania z makiem czy kapustą, to warto wiedzieć, że bardzo ważne znaczenie mają także ryby. Dania przyrządzane z ryb również mają swoją symbolikę, dlatego warto ją poznać zanim zasiądziemy do uroczystej wieczerzy wigilijnej.

Właściwie nie jest ważne, w jakiej postaci pojawi się ryba na naszym świątecznym stole. Najważniejszy jest bowiem sam fakt, że podamy karpia czy śledzie. Tradycja związana z przygotowywaniem dań z ryb na wigilię narodziła się bardzo dawno i jest praktykowana do dnia dzisiejszego. Symbolika ryb wiąże się przede wszystkim z początkiem chrześcijaństwa.

Symbolika ryb podawanych na wigilię ma różne znaczenia. Z jednej strony ryby mają przypominać nam o chrzcie, natomiast z drugiej mają symbolizować eucharystię, która jest pokarmem wszystkich chrześcijan. To właśnie dlatego ryb nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Najczęściej w trakcie tej uroczystej wieczerzy jadamy karpia, ale obecnie w wielu domach serwuje się także pstrąga lub łososia.

Jeśli do tej pory w naszym wigilijnym menu dominował przede wszystkim karp przygotowywany w tradycyjny sposób, w tym roku na kolację możemy podać nieco inną rybę. Co ciekawe, nasi przodkowie nie od razu jadali karpia. W czasie wieczerzy podawano bowiem także szczupaki, śledzie czy sandacze. Takie ryby można serwować również współcześnie, skutecznie odmieniając oblicze wigilijnego stołu.

Najczęściej gospodynie przygotowują rybę na ciepło. Na stole może pojawić się ryba smażona lub gotowana, w zależności od naszych własnych upodobań kulinarnych. Można również sięgnąć po przepis na rybę pieczoną lub parzoną, gdyż przyrządzona w ten sposób będzie znacznie zdrowsza.

Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie ryby gotowanej lub parzonej, wówczas najlepiej kupić porcje filetowane lub dzwonki. Oczywiście kluczowe znaczenie w przyrządzaniu ryb w ten sposób ma wywar, który powinien być w miarę możliwości jak najbardziej aromatyczny. Dlatego do wrzącej wody warto wrzucić nie tylko podstawowe przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, lubczyk), ale również seler, marchewkę, cebulę, korzenie pietruszki czy łyżkę pokrojonego imbiru.

W większości domów w czasie kolacji wigilijnej wciąż jednak najczęściej podawana jest ryba smażona, lub pieczona w piekarniku. Jeśli zdecydujemy się usmażyć karpia, pstrąga czy łososia, wówczas pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu soli cytrynowo-rozmarynowej. Rybę po natarciu taką solą można panierować w rozmąconym jajku i bułce tartej, a następnie smażyć na dobrze rozgrzanej patelni.