Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Polskie dania regionalne | Tradycyjne potrawy wigilijne

Regionalne dania wigilijne

Polska jest jednym z niewielu krajów, który może poszczycić się tak pięknymi i wciąż żywymi tradycjami związanymi z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia. Święta te poprzedza uroczysta kolacja wigilijna, w trakcie której spożywamy między innymi dania z maku oraz kapusty. Jak się okazuje, każdy region naszego państwa może pochwalić się własnymi potrawami wigilijnymi.

Na Śląsku przygotowania do wigilii wiążą się nie tylko z przyrządzaniem określonych potraw. W tym dniu na stole ustawia się krzyż, a obok niego zapala się świece oraz górniczą lampkę. Niekiedy bardzo żywa była tradycja związana z umieszczaniem pod stołem przedmiotu wykonanego z metalu, ale dziś zwyczaj ten jest już praktykowany bardzo rzadko.

Spośród śląskich potraw wigilijnych na pewno warto wymienić charakterystyczne makówki, które przyrządzane są z maku, miodu, mleka, masła oraz bakalii. Ślązacy w trakcie wieczerzy wigilijnej często spożywają także polewkę z siemienia konopnego, która jest gotowana z kaszą jaglaną i tatarczaną. Wszystkie dania są dość proste i tradycyjne. W tym regionie popularne jest także dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami, co ma je ochronić przed chorobami.

Regionem obfitującym w rozmaite tradycje wigilijne jest także obszar Pomorza oraz Kaszub. W wielu domach serwuje się na wigilijną kolację wędzone węgorze, a także rozmaite odmiany śledzi. Bardzo popularne są chociażby śledzie duszone z jabłkami czy śledzie po kaszubsku. Tradycyjna kaszubska wigilia nie może się obejść także bez pierogów z rybnym farszem.

Potrawy wigilijne na Podlasiu są natomiast inspirowane wpływami z kresów, a więc można w nich odnaleźć akcenty kuchni białoruskiej czy ukraińskiej. Podlaska wigilia to również kutia oraz kisiel przyrządzany na bazie mąki owsianej. W wielu domach serwuje się ponadto smażoną rybę oraz kluski z makiem, które obowiązkowo powinny przed podaniem zostać polane olejem lnianym.

Spośród najbardziej popularnych dań wigilijnych na Warmii i Mazurach należy wymienić przede wszystkim zupy owocowe, ale na stole nie może również zabraknąć śledzi w oleju czy przygotowywanych na rozmaite sposoby ziemniaków. Mazurska wigilia to ponadto potrawy, które są obecne w kuchni litewskiej oraz białoruskiej. W drugim dniu świąt mieszkańcy tych północnych regionów Polski jadają natomiast potrawy z gęsi oraz z ryb wyłowionych z mazurskich jezior.

Na Mazowszu z kolei najczęściej na wigilię serwuje się postny barszcz czerwony z uszkami, karpia w śmietanie, kluski z makiem, a do popicia podaje się kompot z suszonych owoców. Podobne potrawy pojawiają się również na stołach mieszkańców województwa wielkopolskiego, ale tam często jada się także zupę z konopi oraz słodkie szyszki z kaszy z bakaliami.