Wigilia oraz święta Bożego Narodzenia stanowią wyjątkowy okres w ciągu całego roku, na który z niecierpliwością czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Na wigilijnej kolacji na stole pojawia się wiele wyśmienitych potraw, takich jak chociażby smaczne dania z kapustą. Podczas gdy dorośli tego rodzaju posiłków mogą kosztować do woli, to wiele mam zastanawia się, jakie potrawy można podsunąć maluchom, a z których lepiej zrezygnować.
Zanim zasiądziemy całą rodziną do wieczerzy wigilijnej, warto już wcześniej rozważyć, jak posiłki przygotujemy z myślą o najmłodszych uczestnikach tej uroczystej kolacji. Potrawy wigilijne dla dzieci muszą być nie tylko smaczne, ale i lekkostrawne, aby nie wywołały u maluchów niepożądanych dolegliwości. Jak się okazuje, urządzając wigilię dla dzieci, wystarczy jedynie nieco zmodyfikować tradycyjne dania pojawiające się w tym okresie na stole.
W większości polskich domów w trakcie wigilijnej kolacji jadane są ryby, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony z uszkami, a także wiele innych potraw, które niestety nie są zbyt dobre dla układu trawiennego malucha, który nie skończył jeszcze drugiego roku życia. Dlatego warto postarać się o dostosowanie potraw dla dziecka, tak, aby nasza pociecha również mogła ich skosztować.
Podczas gdy dorośli będą próbować tradycyjnych pierogów z grzybami i kapustą, młodszym dzieciom można podsunąć pierogi z białym serem, które z całą pewnością będą znacznie bardziej odpowiednie dla ich układu trawiennego. Oprócz tego smażoną rybę można zastąpić rybą gotowaną lub parzoną. W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, warto zrezygnować z potraw zawierających w swoim składzie kapustę, groch i grzyby.
Dania wigilijne dla dzieci powinny być odpowiednio delikatne i zbilansowane. Jeśli nasz maluch cierpi na alergię na którykolwiek ze składników pojawiających się w wigilijnym menu, wówczas takich potraw nie należy dziecku podawać. Dziecko może jednak zjeść kawałek karpia duszonego bez tłuszczu, spróbować chudego barszczu czy dostać do picia kompot z suszonych owoców.
Zdaniem dietetyków wigilijne potrawy z grzybów mogą być próbowane dopiero przez dzieci po trzecim roku życia. W przeciwnym razie maluch może nabawić się niestrawności. Grzyby są produktami dość ciężkostrawnymi, dlatego nie warto ich podawać dzieciom (występują w pierogach, zupie grzybowej czy w tradycyjnej wigilijnej kapuście).
Jak się więc okazuje, wprowadzając naprawdę drobne modyfikacje, można skomponować wigilijne menu dla dzieci, które z radością będą próbować każdego dania. Dzięki temu maluchy będą mogły uczestniczyć w tej uroczystej kolacji. Nawet jeśli nasza pociecha będzie chciała spróbować nowego smaku, nie zabraniajmy jej. Niewielka ilość karpia czy kutii jeszcze nikomu nie zaszkodziła.