Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Potrawy wigilijne z kapusty | Tradycyjne potrawy wigilijne

Kapusta z grochem i grzybami

Na liście wigilijnego menu można odnaleźć wiele rozmaitych potraw, wśród których bardzo ważne miejsce zajmują dania z makiem oraz smakołyki z kapustą. Takie potrawy mają oczywiście swoją symbolikę, tak samo jak ryby, które są symbolem chrześcijaństwa czy mak, który od lat jest uznawany za zwiastun płodności i urodzaju.

Wigilijne dania z kapustą zgodnie z ludowymi wierzeniami mają nas chronić przed złym. Co więcej, tego rodzaju potrawy przyciągają też dostatek i szczęście, dlatego tym bardziej nie powinno ich zabraknąć na wigilijnym stole. Kapuście bardzo często przypisywana jest również życiodajna siła, która powoduje, że wiosną przyroda budzi się do życia. Kapusta z grochem ma przyciągać zdrowie i wspomagać płodność.

Wigilijna kapusta z grochem pojawia się na stołach w wielu domach i jest ona swego rodzaju świąteczną odmianą bigosu. Jest to danie sycące i treściowe, które może być przygotowywane na wiele rozmaitych sposobów. Sekretem smacznej kapusty z grochem jest wcześniejsze wymoczenie grochu w wodzie przez całą noc, dzięki czemu ziarenka stają się miękkie.

W podstawowej wersji kapustę z grochem przygotowuje się z dodatkiem cebuli podsmażonej na maśle. Do przyrządzenia tej wigilijnej potrawy można wykorzystać świeżą kapustę, ale można również sięgnąć po kapustę kiszoną. W niektórych regionach naszego kraju zamiast tradycyjnej kapusty z grochem pojawia się danie w postaci kapusty z grzybami, które także jest bardzo smaczne.

Kapusta bardzo dobrze komponuje się nie tylko z grochem czy z grzybami. Do przyrządzenia tego wigilijnego smakołyku niektóre gospodynie domowe dodają również żurawinę, rodzynki czy wiele innych suszonych owoców, które pozwalają nadać całej potrawie wyjątkowego smaku i aromatu. Kapustę z grzybami lub grochem można też zagęścić przy pomocy zasmażki lub rozrzedzić wywarem warzywnym, nadając potrawie ulubioną konsystencję.

Jednym z bardziej znanych wigilijnych smakołyków są także pierogi z kapustą i grzybami. Grzyby również mają znaczenie symboliczne. Przez starożytnych Rzymian i Egipcjan składnik ten był uznawany jako pożywienie dla bogów, natomiast zgodnie z wierzeniami ludowymi grzyby mają ułatwiać kontakty ze światem zmarłych.

Wigilijne potrawy z kapusty to jednak nie tylko wyżej wspomniana kapusta z grochem czy pierogi z kapustą i grzybami. Wśród typowo kapuścianych specjałów serwowanych w trakcie wigilijnej kolacji można wyróżnić także wigilijne łazanki z kapustą i grzybami czy dobrze nam wszystkim znane krokiety z kapustą i pieczarkami.